Чого чекати буковинцям від підписання угоди про асоціацію з ЄС?

10.04.2014 р.

 

21 березня 2014 року у Брюсселі Україна підписала політичну частину Угоди про асоціацію з ЄС. Економічну частину представники ЄС обіцяють підписати після президентських виборів, які відбудуться в травні цього року. За оцінками зарубіжних експертів, процес перебудови всіх державних процесів може зайняти до 10 років. Зрозуміло, що для досягнення хоча б таких результатів, як у сусідній Польщі, українцям потрібно буде зробити ще чимало, але формування України як сучасної європейської країни вже почалося. Для бізнесу, як великого, середнього так і малого, все може кардинально змінитись набагато раніше.

 

Що очікувати від підписання асоціації власникам бізнесу?

Європейська комісія 11 березня на засіданні в Страсбурзі запропонувала скасувати ввізні мита на українські товари. Таке рішення буде діяти до 1 листопада 2014 року з моменту схвалення Європейською радою та Європарламентом. Суть рішення полягає у тому, аби знизити митний збір на певні групи товарів, доки не вступить в силу економічна частина угоди про асоціацію з ЄС. Таким чином, ряд українських виробників уже найближчим часом зможуть отримати вільний доступ до одного з найбільших світових ринків об’ємом 500 млн. платоспроможних споживачів. Це перевага, проте тимчасова. Бізнес змушений буде підготуватись до нових конкурентних умов Зони вільної торгівлі. Без глобальних змін внутрішньої та зовнішньої політики компаній, без докорінних процесів виробництва, українському бізнесу буде складно, адже не можна користуватись застарілими методами роботи при виході на міжнародний ринок. Лише динаміка та здатність трансформуватись дадуть можливість вистояти.

 

Що отримає Буковина?

Урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції, Валерій Спятницький зазначив, що для того, щоб українські експортери могли скористатися усіма перевагами, які відкриває перед ними зменшення мита ЄС, потрібен час - українським бізнесменам потрібно шукати партнерів та укладати нові контракти. До того ж ринок ЄС висуває високі вимоги до якості та безпечності продукції, хоча Україна вже багато зробила, щоб гармонізувати своє законодавство у цій сфері до європейського, процес ще не завершено, і кожному підприємцю треба буде самотужки вирішувати питання відповідності продукції євростандартам.

Перший товар, з яким Польща виходила на ринок ЄС, були яблука. З впевненістю можна стверджувати, що агропромисловий комплекс, харчова та легка промисловість Буковини будуть першими, які зароблять на асоціації з ЄС. Буковина - екологічно чистий регіон, який межує з ЄС, вже є компанії, які мають тісні партнерські відносини в ЄС, а це дає можливість швидко наростити обороти та підвищити власні показники. Буковинські аграрії мають шанс зайняти свою нішу на величезному ринку, як виробники екологічно чистої продукції.

Асоціація з ЄС значно покращить інвестиційний клімат, створить можливості ефективного залучення коштів та трансферу технологій в регіон. Якісний консалтинг з урахуванням передового досвіду ведення бізнесу та виважена економічна політика уряду призведуть до розвитку та економічного зростання в регіоні.

Ігор Мосін

КС «Західна кредитна група»

《НАЗАД》