Кредитне шахрайство основні схеми "позичальників"

28.04.2014 р.

В Україні останніми роками, незважаючи на кризу, стрімко розвивається кредитно-фінансова сфера. Однак вона не завжди приносить користь для громадян, а й часто потурає аферистам, адже інновації в злочинному світі впроваджуються швидко. Саме кредитне шахрайство призводить до найбільших фінансових втрат як для банків, так і для сумлінних громадян. 

Що ж стосується основних шахрайських схем, то найбільш розповсюджені в кредитно-фінансовій сфері є оформлення кредитів з використанням часткового підроблення паспортів, а також їх повноцінної підробки, оформлення кредитів на підставних осіб – як правило, із соціально неблагополучної групи. Також є проблема так званого “чорного” брокерства – йдеться про сприяння позичальника у підготовці вигаданих даних, документів, насамперед – про доходи, про роботу і місце проживання, а також маніпуляції із заставами.

Специфікою кредитного шахрайства є те, що аферисти намагаються використовувати, як правило, крадені або десь залишені громадянами паспорти в максимально короткий проміжок часу. Цей вид шахрайства характеризується такою складовою, яку умовно названо “каруселлю”, тобто, маючи підготовлену схему, шахраї намагаються за максимально короткий проміжок часу пройти максимально велику кількість гравців, які активно кредитують. Юристи радять за фактом крадіжки або втрати паспорта не тільки звертатися із заявою до МВС, але й активно інформувати про це банки, які найбільш активно видають кредити. Найпростіший спосіб – зайти в кредитну зону будь-якого банку і заявити про втрату своїх документів. Щоб прискорити процес донесення інформації банкам, можна зайти у великі магазини з продажу побутової техніки – там є кредитний відділ, який співпрацює відразу з п’ятьма-шістьма банками. Інформація, яка надана постраждалим, буде оброблена банком протягом одного-двох днів, а не 10-14 днів, як у випадку з МВС.

Окрім шахраїв, до використання чужих паспортів вдаються також і в цілому благополучні громадяни, які раніше не мали проблем із законом. Йдеться про так зване “сімейне шахрайство”, коли зловмисники використовують документи своїх близьких, друзів і знайомих. Обсяги такого шахрайства не дуже великі, але в 95 % випадків це безнадійний кредит, якщо шахрая відразу ж не зловлять. Але навіть якщо його знайдуть, гроші по кредиту платитиме власник паспорта.

Також злочинцями все частіше стають люди пенсійного віку, які все життя не мали проблем із законом. Люди похилого віку показують паспорт із фотографією двадцятирічної давності. Через це зовні непросто відрізнити, чи та людина на фотографії. До того ж в Україні літнім людям традиційно довіряють більше. Ось і виходить, що пенсіонери, маючи на руках паспорти своїх знайомих, яким вони допомагали отримати пенсію або посилку, використовують чужі документи для отримання кредиту.

Найбільш небезпечним і масштабним шахрайством є оформлення кредитів на підставних осіб, як правило, з неблагополучної частини населення. Йдеться про те, що шахраї цілеспрямовано підбирають, вербують, використовують осіб з алкогольною чи наркотичною залежністю, без постійного місця проживання тощо. Людей можуть охайно одягнути, забезпечити необхідними документами, довідками про доходи, підготувати фіктивну інформацію щодо місць роботи тощо. Все це робиться за символічну винагороду 5-10 % від суми кредиту. Після того, як кредит, наприклад, на покупку товару отриманий, шахраї продають цей товар за зниженою ціною своїм дилерам, а гроші забирають собі. 

Головною зброєю для забезпечення власної фінансової безпеки є пильність та обізнаність з можливими ситуаціями, в які можна потрапити.

 

Джерело:

http://www.kreschatic.kiev.ua

《НАЗАД》